Patron Bierzmowania i świadek Bierzmowania

Każdy i każda z Was powinien wybrać sobie patrona, orędownika który przed obliczem Pana Boga i wobec wszystkich aniołów i świętych będzie wypraszał dla was łaski.

Dzięki tym łaskom będziecie kroczyć po wąskiej drodze dźwigać każdego dnia własny krzyż i niestraszne wam będą potknięcia w postaci pokus szatańskich, gdyż będziecie potrafili się opierać zakusom nieprzyjaciela a gdy doświadczycie upadku będziecie zaraz powstawać wzmocnieni do nowej walki.

Wybór świętego patrona to sprawa indywidualna dla każdego kandydata. Przy wyborze patrona należy się kierować jednak kilkoma punktami zamieszczonymi poniżej:

• Powinienem znać życiorys świętego.
  • Powinien istnieć fakt, sytuacja, detal, akt wiary czy po prosu sposób na życie, który przemawia do mnie za jego wyborem.
  • Powinienem wiedzieć kiedy mój patron obchodzi wspomnienie, w końcu jest to kolejna okazja do świętowania imienin.

Nie porozumieniem jest szukanie na siłę patrona po imieniu na którym mi zależy.

Kolejne nie porozumienie to znalezienie świętego który praktycznie posiada bardzo mizerne wzmianki o jego życiu.

Kolejne nieporozumienie to wybór patrona którego imię powszechnie uchodzi za niewłaściwe, czy śmieszne.

Poniżej zamieszczam kilka linków, które odnoszą się do stron, na których znajdują się żywoty świętych Pańskich.

Świadkiem bierzmowania powinna być osoba która jest:

1. Dojrzałym chrześcijaninem - bierzmowana

2. Głęboko wierząca

3. Praktykująca - uczestniczenie w życiu kościoła

Świadek przede wszystkim musi być wierzący i praktykujący.

Kościół zaleca aby był to rodzic chrzestny.

Nie powinni to być rodzice dziecka.

Nie powinien to być rówieśnik, ani chłopak czy dziewczyna z którą się obecnie "chodzi".

Powinna być to osoba która jest dla bierzmowanego dużym autorytetem, w kwestiach życia, wiary i moralności.

Dobrze by było gdyby dla dziewczyny świadkiem była kobieta a dla chłopaka mężczyzna.

Powinno być dla nas czymś oczywistym że osoba którą weźmiemy sobie za świadka będzie się interesowała naszym życiem aby nas podtrzymywać i gdy będzie taka potrzeba to otrzymamy od miej wskazówki, pomoc, uwagi ewentualnie reprymendę, za każdą pomoc należy z miłością podziękować bo to przecież my prosiliśmy tę osobę o to aby za nas poręczyła i świadczyła i pomagała powstawać.

Obowiązki Świadka od bierzmowania:

• Modlitwa za swojego podopiecznego.
  • Zainteresowanie o jego rozwój religijny.
  • Napominanie gdy zrobi coś źle i pomoc w powrocie na właściwą drogę.